Karo akademija padės kurti tarptautinius saugumo ir atsparumo srities standartus

„Tarptautinių standartų kūrimas – tai galimybė būti vienu žingsniu priekyje, išsaugant tarptautine teise ir susitarimu paremtą taiką ir saugumą valstybėje ir visuomenėje, – sako Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos profesorė Rasa Smaliukienė, pristatydama Akademijos, neseniai tapusios Lietuvos standartizacijos departamento technikos komiteto „Apsauga“ nare, veiklą šioje srityje. – Taip prisijungėme ir prie Tarptautinės standartizacijos organizacijos, kurioje kursime tarptautinius saugumo ir atsparumo srities standartus, padėsime juos perimti Lietuvoje.“
Saugumo ir atsparumo standartų sritis – labai plati, dalis jos veiklų sietinos su NATO terminų ir rodiklių standartizacija. Ji tapo aktuali ir Lietuvos karo akademijos mokslininkams, nusprendusiems aktyviai prisidėti prie Lietuvos standartizacijos departamento technikos komiteto „Apsauga“ veiklos.
Pasak profesorės, Karo akademija, dalyvaudama tokioje veikloje, vykdo savo, kaip universiteto, vadinamąją trečiąją misiją – kuria naudą valstybei ir visuomenei. „Pačiai Akademijai taip pat naudinga ši veikla – mūsų dėstytojai tampa tarptautiniais ekspertais ir savo ekspertinę patirtį ir žinias perduoda kariūnams. Tai labai svarbu didinat mokslo, studijų ir praktikos vienybę“, – teigia prof. R. Smaliukienė, deleguota atstovauti Lietuvos karo akademijai šiame komitete.
Savo veiklą komitete Akademija pradės teikdama pastabas ir siūlymus rengiamiems standartams, prisijungs prie jau veikiančių ir standartus kuriančių tarptautinių ekspertų grupių, padės šiuos standartus perimti Lietuvoje. Ateityje Akademijos deleguoti ekspertai inicijuos naujų tarptautinių standartų rengimą.
Saugumo ir atsparumo tarptautiniai standartai, kuriuos padėti kurti pasirengusi Karo akademija, apima daug su tuo susijusių sričių – ekstremalių situacijų valdymą, visuomenės ir organizacijų atsparumą, saugumo ir atsparumo pratybas ir pan.
Čia vienas aktualių klausimų, keliamų vykdant standartizaciją, yra terminų suvienodinimas. Standartai kuriami įvairių tarptautinių organizacijų, todėl dažnai „persidengia“, standartizuoja tuos pačius procesus ar rodiklius, bet vartojami skirtingi terminai. Siekdamos to išvengti, organizacijos bendradarbiauja, skiria nuolatinius atstovus, kurie tampa tarpininkais tarp skirtingų ekspertų grupių, kuriančių standartus ta pačia tematika.
Lietuvos karo akademija aktyviai dalyvauja ir kitame technikos komitete, kuriame rengiami tarptautiniai žmogiškųjų išteklių valdymo standartai.
Asociatyvi nuotrauka (KAM archyvas)